Thala lintlha, mela le litemana tsa polygonal ho tloha Excel ho AutoCAD

Ke na le lenane lena la likopano ho Excel. Ho tsena ho na le X coordination, Y ho kopanya, le lebitso la vertex. Seo ke se batlang ke ho se hulela ka AutoCAD. Tabeng ena re tla sebelisa ho phethoa ha litokomane ho tloha ka mantsoe a ngotsoeng ka Excel.

Tšoara taelo ea ho kenngoa ha lintlha ka AutoCAD

Tafole e bontšitsoeng ka graph, kamoo u ka bonang kateng, e kenyeletsa mohala o nang le lebitso la vertex, joale UTM e hokahanya bakeng sa likarolo X, Y.

Ntho ea pele eo re lokelang ho e etsa ke ho lumellana le lipalanano joalokaha taelo ea AutoCAD e emela. Ho etsa mohlala, ho fumana ntlha eo re tla e nka: POINT X khothaletsa, Y tikoloha.

Kahoo, seo re tla se etsa ke kenya mohala o mocha le data ena e nkiloeng, ka foromo:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

E le hore ke etse sena, ke entse se latelang:

  • Ke bitsitse cell D4 ka lebitso POINT,
  • Ke a bōpa le mosebetsi concatenate, khoele e kenyeletsang sele Point, Joale ke setse sebaka sa ho sebelisa "", ke ka nako eo o kgaotsweng dikarolwana ho B5 seleng ea ka bokella dinokong tse peli, ebe ho ba le kamano e phelelwana Ke ile ka sebelisa "," ka nako eo ke C5 o kgaotsweng dikarolwana ka seleng. Joale ke ile ka kopitsoa bakeng sa mela tse ling tsohle.

Tlosa lintlha ho Excel

Ke kopile se ka hare ho karolo ea D ho file file.

E le ho e phethisa, e ngotsoe ka lebokoseng la litaelo la SCRIPT, ebe ho kena ho Kena. Seo se phahamisa sekhetho mme ke sheba fono eo ke e bitsitseng geofumadas.scr. Hang ha khethoa, konopo e bulehileng e hatelloa.

Hape, mona, re na le lintlha tse huleloang.

Haeba maemo a sa bonahale, ho hlokahala hore u atamele setšoantšo se feletseng sa lintho. Bakeng sa sena re ngola taelo Tlanya, kena, Etsa, kena.

Haeba lintlha li bonahala li sa bonahale, taelo ea PTYPE e etsoa, ​​joale e bontšitsoeng setšoantšong e khethiloe.

Tšoara taelo ea Excel ebe u hula polygon ka AutoCAD

Ho hula polygon e tla ba mohopolo o tšoanang. ka mefuta e fapaneng eo re tla e fumana taelo ea PLINE, joale li-concatenated li hokahanya le qetellong taelo ea CLOSE.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
MOTSOALLE

Re tla bitsa script ena geofumadas2.scr, 'me ha re e phetha re tla ba le mohlala oa setšoantšo. Ke khethile mmala ho lemoha phapang le lintlhoko tse khubelu.

Tšoara taelo ea Excel mme u hlokomele lintlha ka AutoCAD

Qetellong, re ela hloko litemana tse ka lebokoseng la pele e le lipolelo ho vertex ka 'ngoe. Bakeng sa sena, re tla kenya taelo ka tsela e latelang:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Taelo ena e emela:

  • Taelo ea TEXT,
  • Boemo ba temana eo, tabeng ena e lokile, ke kahoo lengolo J,
  • Ntlha e bohareng ea temana eo, re khethile Center, ke kahoo lengolo la C
  • Khokahano ea concatenated X, Y,
  • Ka nako eo boholo ba temana eo, re khethile 3,
  • Palo ea potoloho, tabeng ena 0,
  • Qetellong temana eo re e tšepileng, hore molaong oa pele e tla ba palo ea 1

E se e phatlalatsoa lisele tse ling, e tla ba ka tsela e latelang:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Ke e bitsitse geofumadas3.cdr file

Ke kentse mmala o motala, ho bona phapang. Hang ha script e phethoa, re na le lengolo ka boholo bo bontsitsoeng, hantle bohareng ba coordonnate.

Kopanya e Fuputso ea AutoCAD e sebelisitsoeng mohlaleng ona.

Sehlooho se bontša hore na template e hahoa joang. Haeba u e-na le setšoantšo sa Excel, se seng se hahiloe ho fepa feela data, U ka e reka mona.

Karabo e le 'ngoe ho "Rala lintlha, mela le litemana tsa polygon ho tloha Excel ho AutoCAD"

  1. Ke hloka thuso
    Ke tlameha ho taka makholo a likonopo tse emelang likhoele tsa meepo, ke likonopo tse nang le mahlakore a mahareng le x le y, ke hloka thuso, ke na le data ka ho fetisa

Tlohela karabo

aterese ya hao ya imeile ke ke ho phatlalatswa.

Sebaka sena se sebelisa Akismet ho fokotsa spam. Ithute kamoo litlhaloso tsa hau li hlahang kateng.